Kup KROSS EBIKE z ubezpieczeniem w pakiecie i ciesz się z jazdy bez obaw! Poznaj szczegóły

Carbon


Jako jedna z nielicznych firm w Europie mamy swoją własną fabrykę carbonu

Dzięki temu rowery produkowane w naszej fabryce KROSS w Przasnyszu, są na bieżąco testowane i modyfikowane, tak żeby zapewniać najwyższą jakość.

Posiadanie własnej fabryki pozwala nam na dokładne prowadzenie badań i wprowadzanie niezbędnych zmian, bez konieczności oczekiwania na dostarczenie kolejnych próbek z fabryki zewnętrznej. Wszystkie projekty przechodzą szczegółowe badania i analizy w naszym laboratorium. Dla nas w KROSS otwarcie własnej fabryki carbonu było naturalnym krokiem w dążeniu do produkcji rowerów najwyższej jakości. Dzięki intensywnej pracy i dużemu zaangażowaniu, pozyskaliśmy dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jednym z kluczowych zadań, które sobie postawiliśmy tworząc fabrykę carbonu, było stworzenie lekkiego, wytrzymałego roweru na najwyższym poziomie.
W wyniku wielu prób, testów i konsultacji stworzyliśmy rower, na którym Maja Włoszczowska wywalczyła medal Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Sukces, który osiągnęliśmy chcemy dzielić razem z użytkownikami naszych rowerów. Dlatego rozwiązania wypracowane przy tworzeniu roweru dla Mai Włoszczowskiej, przenieśliśmy również na inne rowery z naszej oferty – Level 10.0 i Level 11.0.

Droga, którą przemierzamy ma przed sobą jeszcze wiele szczytów. Obecnie rozwijamy nasze rowery, wprowadzając do nich nowe rozwiązania.

zespół pracowników kross pracujący w dziale carbom
rama carbonowa w trakcie wykończenia

Czym właściwie jest ten carbon?

Carbon czyli włókno węglowe, to kompozyt, który jest połączeniem dwóch lub więcej materiałów, które przed scaleniem charakteryzują się innymi właściwościami. W ramach rowerów KROSS znajduje się kompozyt włóknisty w osnowie polimerowej. Dzięki wykorzystaniu tej innowacyjnej technologii nasze ramy KROSS zyskały niższą masę, przy jednoczesnym zwiększeniu ich wytrzymałości. Dzięki ramom kompozytowym zyskaliśmy także większe możliwości w projektowaniu kształtów ramy.


Etapy produkcji

ramy kompozytowej

01
PRZYGOTOWANIE MATERIAŁU
Aby zachować właściwości, materiał przechowywany jest w temperaturze -19 stopni, następnie jest rozmrażany, a specjalna maszyna tnie go na odpowiednie elementy.
02
UŁOŻENIE MATERIAŁU
Fragmenty składające się na całą ramę roweru zostają ułożone w specjalnych formach.
03
UTWARDZENIE MATERIAŁU
Części ramy zostają włożone do formy i następnie utwardzone
04
KLEJENIE
Rama zostaje sklejona, wyszlifowana i przygotowana do malowania.
05
Malowanie
Na ramę zostaje nałożona farba, grafiki i całość zostaje zabezpieczona lakierem bezbarwnym.
png

Szczegóły projektu

flag
Oś priorytetowa I Wykorzystanie działalności
badawczo – rozwojowej w gospodarce
Działanie 1.2 działalność
badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw
Całkowita wartość projektu: 4 588 871,25 zł
Wydatki kwalifikowalne: 4 033 396,70 zł
Wysokość dofinansowania: 1 715 125,84 zł
Opracowanie innowacyjnej pilotażowej linii do produkcji ram rowerowych na bazie włókna węglowego” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Zamierzeniem projektowym było przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych w celu stworzenia własnej, nowatorskiej technologii produkcji ram rowerowych na bazie włókna węglowego. W rezultacie powstał autorski sposób wykorzystania włókien węglowych w ramach rowerowych oraz dwa nowe produkty: kompozytowa rama rowerowa i rower z ramą kompozytową.

INNOWACYJNA AERODYNAMICZNA RAMA ROWEROWA

flag
„Innowacyjna aerodynamiczna rama rowerowa” w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, oś Priorytetowa I Wykorzystanie działalności badawczo-rozwojowej w gospodarce, działanie 1.2 Działalność badawczo - rozwojowa przedsiębiorstw.
Wartość projektu: 5 420 849,55 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 3 442 653,98 zł
Cele projektu: Celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności firmy KROSS SA na rynku międzynarodowym. Narzędziem jakie wykorzystamy do osiągnięcia tego celu będą prace B+R, jakie zamierzamy przeprowadzić w ramach niniejszego projektu.
Planowane efekty: Efektem końcowym projektu będzie rama prototypowa, jako wzorzec referencyjny, gotowa do masowej produkcji. Rezultatem projektu będzie również dokumentacja konstrukcyjna wraz ze zgłoszeniem wzoru przemysłowego. Dzięki realizacji projektu Firma się rozwinie i zwiększy swoją konkurencyjność na rynku europejskim, co wpłynie na rozwój gospodarczy i innowacyjny Mazowsza.